Co všechno by měla žena vědět, když cestuje sama!

Žena cestuje

Ženy, které cestují samy, zejména do cizích zemí, čelí řadě problémů. Důkladnou přípravou, dobrým úsudkem a pochopením odlišných kulturních norem je však možné snížit rizika a zvýšit pravděpodobnost úspěšné a bezpečné cesty.

Chcete-li poznávat nová místa, využít obchodní příležitosti nebo si jen odpočinout a relaxovat, vydejte se na cestu s batohem znalostí a vědomostí.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem ostrov-inspirace.cz.

1. Dobře provedený výzkum

Pečlivé plánování a průzkum vám pomohou vyhnout se problémům při cestování. Čím více si prozkoumáte místo, kam se chystáte, tím bezpečnější a příjemnější bude vaše cesta. Ujistěte se, že máte všechny potřebné informace o zemi, kterou hodláte navštívit. To vám pomůže vybrat destinaci, kde se budete cítit bezpečně a pohodlně. Pokud máte pochybnosti o bezpečnosti, zdravotních podmínkách, politickém a ekonomickém prostředí, místních zákonech, zvycích a kulturních normách, raději se dané zemi vyhněte. Pokud cestujete sami, měli byste zvážit prohlídku s průvodcem.

2. Správně pochopit podmínky víza

Pro jistotu si pořiďte kopie důležitých cestovních dokladů a nechte je u rodiny nebo přátel. Pokud je to možné, naskenujte všechny dokumenty a pošlete je na e-mailovou adresu, ke které máte přístup odkudkoli.

Pomohou vám knihy o cestování, aplikace, zpravodaje, časopisy a webové stránky určené pro ženy-cestovatelky.

Je důležité mít cestovní zdravotní pojištění, které kryje veškeré léčebné výlohy v případě nemoci nebo úrazu.

Přemýšlejte o tom, že se přihlásíte na kurz sebeobrany pro ženy. To vám dodá více sebedůvěry na začátku vaší cesty.

3. Lehká zavazadla

V Indii jsou lidé zvyklí si na cesty brát z domova spoustu dalšího oblečení, doplňků a jídla. Abyste si cestu zpříjemnili, snažte se cestovat s menší váhou, abyste se cítili volněji a nebyli zatíženi dalšími předměty.

Tento způsob cestování navíc snižuje hrozbu ztráty peněz a cenností.

Jednoduchým a levným oblečením a minimálním zavazadlem se můžete vyhnout tomu, abyste vypadali jako bohatí turisté.

Na dlouhé cesty používejte malý kufr na kolečkách nebo batoh. Na kratší cesty použijte malý denní batoh nebo tašku. Dbejte na to, aby vaše zavazadla byla vždy uzamčená.

Je důležité mít vždy jednu ruku volnou. Užitečné může být nošení nákladních kalhot nebo vesty s více kapsami na uložení věcí. Buďte ostražití a dávejte si pozor na kapsáře nebo osoby, které se vám mohou snažit ukrást zavazadla.

3. Bezpečnost

Vaše bezpečnost by měla být nejvyšší prioritou. Bezstarostnost v cizí zemi nepřipadá v úvahu Buďte proto chytří a ostražití!

Nikdy si neberte taxi, pokud vás řidič osloví v příletové zóně letiště. Tyto služby jsou obvykle nelegální a nemusí být bezpečné. Místo toho požádejte hotel o nabídku taxislužby a vyhněte se nebezpečí, že si na ulici přivoláte nelicencovaný taxík.

Při cestě na pláž nebo k bazénu si s sebou vezměte jen to nejnutnější, jako je hotovost a klíč od hotelu, v malé vodotěsné schránce s poutkem na krku nebo na zápěstí.

Používání systému GPS vám poskytne přesné pokyny pro vaše cesty a bude neustále sledovat vaši polohu.

I když jste se ztratili, nepůsobte bezradně.

Neříkejte lidem, kterým nedůvěřujete, kde se zdržujete, ani neposkytujte informace o svých cestovních plánech.

Pokud plánujete jít ven v noci, dbejte zvýšené opatrnosti. Pokud chcete poznat památky a zvuky cizího města v noci, zvažte účast na prohlídce města.

Neváhejte křičet, pokud se vás někdo pokusí napadnout, okrást nebo sexuálně obtěžovat.

Křik může být užitečný k odvrácení takovýchto úchylů.

4. Pozor na místní zvyky

V některých zemích je nutné oblékat se podle zvyků a tradic dané kultury. Nedodržování těchto norem může být v některých komunitách zakázáno a může vést k nebezpečí.

Před cestou do hostitelské země se podívejte na typ oblečení, které ženy v této zemi obvykle nosí. Po provedení průzkumu si sbalte oblečení vhodné pro danou oblast.

V některých společnostech, kde převládají muži, jsou pravidla oblékání obzvláště přísná a oblečení, jako jsou odhalená ramena, šortky, minisukně a další odhalující oděvy, mohou být považovány za urážlivé. Abyste byli vhodně oblečeni, může být šátek a dlouhá sukně velmi cenným doplňkem vašeho šatníku.

Při návštěvě náboženského místa je důležité se vhodně obléknout. Doporučujeme vzít si s sebou šátek nebo šálu pro případ, že byste si potřebovali zakrýt hlavu, ramena nebo ruce.

5. Dejte na sebe pozor

Pokud cestujete sami, je důležité dbát o své zdraví. Bez dobrého zdravotního stavu si nebudete moci plně vychutnat zážitek, a pokud jste tam na obchodní schůzce, nebudete schopni podat co nejlepší výkon. Přijetím preventivních opatření můžete předejít zdravotním problémům.

Pokud máte alergii, cítíte se během cestování nevolní nebo užíváte jiné léky, nezapomeňte si s sebou vzít příslušné léky, protože je možná nebudete moci snadno najít.

Je důležité mít po ruce dostatek dámských hygienických potřeb, jako jsou tampony a vložky.

Nezapomeňte si s sebou vzít lahvičku dezinfekčního prostředku na ruce a náhradní kapesníky, protože na veřejných místech nemusí být k dispozici.

Nezapomeňte si vzít náhradní brýle nebo kontaktní čočky pro případ, že se rozbijí nebo ztratí.

Doufám, že vám tento průvodce pomůže, aby vaše cesta byla ještě bezpečnější, příjemnější a úspěšnější.

Šťastnou cestu!

Publikováno: 21. 01. 2023

Kategorie: Krása

Autor: Lenka Březinová