Zumba a hubnutí

Zumba je oblíbený fitness program založený na hlasité hudbě a divokém tanci. Má mnoho fanoušků po celém světě. Zumba zlepšuje náladu a zvyšuje kondici. Pomáhá také s hubnutím? Jak je to se zumbou a se spalováním tuků?

Průběh hodiny

Jedna lekce trvá zpravidla šedesát minut. Začne se zlehka, aby se svaly připravily na zátěž. V průběhu hodiny se střídají rychlé písničky s pomalejšími. V závěru lekce přichází pomalá písnička a protažení celého těla. Poslední fáze by se neměla zanedbávat, a to v jakémkoli cvičení. Urychluje se tak regenerace svalů po náročném výkonu.

K čemu zumba pomáhá?

Během lekce spálíte průměrně 600-1000 kalorií. Pravidelné cvičení vám neuvěřitelně rychle zvýší kondici. Najednou zjistíte, že schody, na kterých jste dříve funěla, vám už nedělají vůbec žádný problém. Potrénujete také koordinaci pohybů. Zpočátku si budete připadat neohrabaně, později, až si kroky osvojíte, budou vaše pohyby ladné. Nově získaná dovednost se pak prokáže i v jiných oblastech. Pohyb zlepšuje také obranyschopnost. Kromě toho má zumba pozitivní vliv na psychiku. Hodiny jsou zábavné a plné radosti, úsměv na tváři vám zůstane celý večer. Společenské povahy také ocení přátelskou atmosféru, která na lekcích vládne. Je dokonce možné, že si na zumbě najdete novou kamarádku.

A jak je to s tím hubnutím?

Zumba vám změní život. Dá se s ní ale také zhubnout? Zbavíte se konečně těch nepěkných kil? Možná si myslíte, že během zumby hubnete, protože odcházíte zpocená. Mokré tričko však nic neznamená. Otázka, zda se dá zumbou zhubnout, nemá jednoznačnou odpověď. Problém zumby jako nástroji k hubnutí spočívá v tom, že je příliš intenzivní. Tepová frekvence stoupá výš, než je ke spalování tuků vhodné. Na hubnutí je potřeba zhruba 160 úderů za minutu, během lekce zumby však tep mnohdy stoupá až na 200. Zumba není sport určený přímo k hubnutí.

Vzdát se zumby?

Vzdávat se zumby samozřejmě nemusíte. Jestli vás baví, byla by to škoda. Nabízí spoustu jiných benefitů. Jestli ale doopravdy chcete shodit přebytečná kila, najděte si ještě další cvičení, které v hubnutí pomáhá. Nezapomeňte také na zdravou vyváženou stravu. Ta je ke snižování hmotnosti důležitější než pohyb!

Máte nadváhu? Se zumbou opatrně!

Kdo trpí nadváhou, měl by se zumbou začínat opatrně. V sestavám bývají různé poskoky, které mohou být příliš náročné na klouby. Dělejte jen to, co vám nepůsobí potíže. Nikdo se na vás nebude zlobit, když některé kroky nahradíte pohupováním v bocích nebo když si na nějakou písničku půjdete sednout. Můžete si také promluvit s instruktorem. Poradí vám, co a jak dělat, abyste si neubližovala.

Publikováno: 07. 03. 2020