Fenomén jménem zumba: Vše, co o ní potřebujete vědět

Zumba je oblíbený fitness program, který účinně zvyšuje fyzičku a koordinace pohybů. Základem jsou kroky z latinsko-amerických tanců. Během hodin hraje hlasitá hudba a vládne příjemná atmosféra. Kde se zumba vzala? Pro koho je vhodná? Článek vám prozradí vše, co by vás v souvislosti se zumbou mohlo zajímat.

Jak vypadá hodina zumby

Klasická hodina zumby trvá šedesát minut. Vede ji lektor, který celou dobu předcvičuje veškeré kroky. Na začátku hodiny se cvičící zahřejí několika cviky nebo lehčí skladbou, aby nedocházelo k nadměrné únavě a námaze svalů. Poté se střídají písničky různého tempa. Navazují na sebe v rychlém sledu, chybí prostor k odpočinku – ten probíhá aktivně během pomalejší skladby. Pokud někdo doopravdy nemůže, je samozřejmě možné některou píseň vynechat. Zumba nemá ničit, naopak – měla by přinášet radost. Na závěr lekce přichází klidná píseň, během které se všichni zúčastnění poctivě protáhnou. Strečink je důležitý a rozhodně by se neměl zanedbávat, neboť výrazně urychluje regeneraci svalů.

Historie zumby

Začátek je úsměvný: Zumba vznikla úplnou náhodou! Jejím zakladatelem je kolumbijský trenér aerobiku, tanečník a choreograf Beto Perez. V roce 1999 přišel na hodinu aerobiku, kterou měl vést, a zjistil, že mu chybí potřebná hudba. Zapomněl si vzít správnou kazetu. Naštěstí se nebál improvizovat. Přinesl hudbu, kterou poslouchal v autě a se svými klienty si zatancoval na ni. Používal především kroky z latinsko-amerických tanců. I když náplň hodiny vznikla úplně náhodou, lidem se velmi líbila a dožadovali se dalších podobných lekcí. Z improvizovaných tanců se postupně stala zumba. Jejím základem jsou kroky z latinsko-amerických tanců, dostávají se však do ní také prvky hip-hopu, afrického folkloru apod. Mnohdy záleží na fantazii instruktora. Zumba se rychle rozšířila do celého světa. Oblíbenou se stala také u nás.

Pro koho je zumba vhodná?

Zumba je vhodná pro všechny taneční nadšence, kteří si chtějí užít veselou hodinu plnou hlasité hudby a divokého pohybu. Na věku, pohlaví ani kondici nezáleží. Kroky si můžete přizpůsobit svým potřebám nebo si případně v průběhu hodiny na chvíli sednout a odpočinout. Zumbě by se měli vyhnout pouze ti, kteří mají potíže s klouby. Zumba je plná poskoků, což by klouby zbytečně zatěžovalo.

V čem zumba pomáhá?

Základní benefit zumby je ohromný růst kondice. Jestli funíte na schodech nebo umíráte poté, co dobíháte autobus, věřte, že několik lekcí zumby vám obrátí život o 180 stupňů. Cvičením spálíte hodně kalorií. Zumbou také zlepšíte koordinaci pohybů. Pravidelným tréninkem také zapracujete na své imunitě. Uvidíte, že se stanete mnohem odolnějšími proti běžným nachlazením i chřipkám během epidemie. Díky lekcím zuby si dost možná oblíbíte pohyb a dáte se do objevování dalších sportů, za což vám tělo bude samozřejmě vděčno. A nakonec – lekce zumby vám zvednou náladu!

Co si vzít na svou první hodinu?

Pokud se se zumbou teprve chystáte začít, pro jistotu si nekupujte hned permanentku. Nejdříve si hodinu vyzkoušejte, abyste věděli, zda vám vyhovuje. Zkusit také můžete několik různých instruktorů a vybrat si toho, jehož hodina se vám zalíbí nejvíce. Na první hodinu si vezměte pohodlné sportovní oblečení, pevnou obuv s bílou podrážkou, ručník a dostatek tekutin. Hodit se vám bude také sprchový gel a případně šampon, protože se během hodiny určitě dost zapotíte. Dlouhé vlasy určitě nezapomeňte stáhnout do culíku, ať vám během tancování a poskakování nepřekážejí. Nejvíce otazníků je asi u oblečení na zumbu. Obzvlášť ženy mají tendence řešit, zda jim to sluší a zda zapadají do kolektivu. V začátku si nemusíte dělat žádné starosti, můžete improvizovat tím, co máte ve skříni. Nepotřebujete nic značkového, důležité je pohodlí. Vybavte se tričkem nejlépe z funkčního materiálu a pohodlnými elasťáky případně tepláky užšího střihu. Nezapomeňte ani na pohodlné spodní prádlo. Kalhotky by se vám nikde neměly zařezávat. Podprsenka je lepší sportovní, neboť poskytuje dostatečnou oporu během sportu a nepadají ji ramínka. Když vás zumba a další cvičení začne bavit, postupně doplníte šatník o lepší sportovní kousky. U jiných účastníků lekce možná uvidíte barevné oblečení s logem zumba. Oficiální zumba dresy nejsou jen krásné, jsou i velmi pohodlné a praktické pro tanec. Vyznačují se ovšem také vysokou cenou. Pokud se vám oblečení zalíbí natolik, že ho budete chtít vlastnit, stanovte si v zumbě nějaký cíl a potom si úbor kupte jako odměnu. Co třeba zuma tričko z deset absolvovaných lekcí a zumba kalhoty za půl roku poctivého cvičení?

Publikováno: 07. 03. 2020