Zdravotní rizika botoxu: Znáte je?

botoxové injekce

Botox je v posledních letech v módě. Jedná se o oblíbený kosmetický zákrok, který se používá k redukci vrásek a mračení v obličeji. Přestože však může zajistit mladistvý vzhled bez vrásek, nese s sebou také potenciální rizika a nebezpečí. Zde jsou uvedena některá potenciální nebezpečí spojená s botoxem.

Alergické reakce

Někteří lidé mohou mít na tento toxin alergickou reakci, která může způsobit příznaky, jako je svědění, vyrážka, kopřivka, otok a potíže s dýcháním.

Riziko infekce

Protože se botox aplikuje přímo do kůže, existuje riziko infekce. K té může dojít, pokud jehly použité k zákroku nejsou sterilní nebo pokud osoba, která injekci podává, nedodrží správné postupy.

Poškození nervů

Injekce botoxu mohou způsobit dočasné poškození nervů. To může vést k dočasnému znecitlivění, slabosti nebo ochrnutí svalů, do kterých byla injekce aplikována. Účinky mohou trvat několik týdnů až několik měsíců.

Pokleslá oční víčka

V některých případech mohou injekce botoxu v okolí očí způsobit pokles víček. Může se jednat o dočasný nebo trvalý nežádoucí účinek. Místo očekávané krásy se projeví opačným způsobem.

Problémy se zrakem

Botoxové injekce v okolí očí mohou způsobit rozmazané vidění nebo dvojité vidění. Je to proto, že toxin může narušit nervy, které ovládají svaly kolem očí.

Bolesti hlavy

Botoxové injekce mohou způsobit bolesti hlavy. Je to proto, že toxin se může rozšířit do dalších oblastí obličeje a způsobit napětí svalů. Tento nešvar  se může projevit u každého, bez ohledu na celkové zdraví.

Svalová slabost

Botoxové injekce mohou způsobit dočasnou svalovou slabost. Je to proto, že toxin ovlivňuje nervová zakončení, která ovládají svaly.

Obtíže při polykání

Botoxové injekce v oblasti krku mohou způsobit obtíže při polykání. To může být nebezpečný nežádoucí účinek, protože může vést k dušení.

Úmrtí

V některých případech je známo, že injekce botoxu mohou způsobit smrt, ačkoli je to velmi vzácné. Důvodem je šíření toxinu do plic, což způsobuje potíže s dýcháním.

Přestože botox může zajistit mladistvý vzhled bez vrásek, je důležité být si vědom potenciálních nebezpečí spojených s tímto zákrokem. Pokud máte jakékoli otázky nebo obavy, poraďte se se svým lékařem, než podstoupíte injekci botoxu.

Publikováno: 14. 01. 2023

Kategorie: Krása

Autor: Lenka Březinová