Jak se chránit před koronavirem? 5 zásadních pravidel prevence COVID-19

Bojíte se koronaviru, ale nejste si jistí, jak se proti zákeřnému onemocnění chránit? Dodržujte následující opatření a minimalizujte riziko nákazy.

Noste roušky

Antibakteriální roušky nebo jiná ochrana obličeje mohou zpomalit šíření koronaviru, protože eliminují šíření kapiček do okolí. Měli byste však vědět, jak si roušku správně nasadit a správně používat. Chirurgické roušky jsou jednorázové a po 2-3 hodinách ztrácejí ochranný efekt. Aby bylo účinné, roušky nasazeného na tváři byste se již neměli dotýkat rukama. I před jeho nasazováním byste si měli ruce umýt či dezinfikovat. Totéž udělejte po sejmutí masky, kterou byste měli zahazovat do uzavřené popelnice. Bavlněné roušky můžete použít několikrát po sobě, po pár hodinách byste je však stejně měli vyměnit - za čisté, resp. otěže a vyžehlené. Ještě účinnější jsou respirátory ffp2, nicméně jsou vhodné spíše pro krátkodobé nošení.

Noste rukavice

Podle prvotních výzkumů lze koronavirus na některých površích udržet až 72 hodin. Nakazit se jím teoreticky můžete i prostřednictvím kontaminovaného předmětu, při manipulaci s penězi či při podání ruky s infikovaným. Do obchodu a MHD proto snažte nosit rukavice, ideálně jednorázové gumové, které po použití vyhoďte do směsného odpadu.

Zůstaňte doma

Přenos infekce hrozí všude tam, kde se seskupena lidé - v obchodech, MHD, ale i ve výtahu či na hřištích. Zejména starší lidé nad 60 let by měli zvážit svůj pohyb venku, protože právě oni jsou vystaveni největšímu riziku zdravotních komplikací po nákaze koronavirem. Doma zůstaňte zejména tehdy, když se u vás objeví příznaky respirační infekce, byli jste v kontaktu s nakaženým nebo jste přiletěli ze země s výskytem koronaviru - tehdy se na vás vztahuje povinná 14-denní karanténa. Za její nedodržení hrozí pokuta. Při podezření na koronavirus neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Myjte si ruce - často a důkladně

Hygiena rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před virovými a bakteriálními onemocněními. Ze zásady proto obličeje dotýkejte pouze čistýma rukama a stejnou zásadu uplatňujte i při konzumaci jídla. Jako první poukázal na důležitost mytí rukou ve vztahu k prevenci maďarský lékař Ignác Filip Semmelweis. Už na přelomu 19. století si tento moudrý muž, který byl v té době primářem porodnice ve Vídni, všiml pozoruhodnou věc: když si lékaři pomáhající při porodech dezinfikovány ruky, rodičky v mnohem menší míře umírali na bakteriální infekce, tzv. horečku šestinedělí.

Dodržujte sociální odstup

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí udržovat nejméně metrovou vzdálenost od člověka, který kýchá nebo kašle. Za bezpečné však vědci neoznačují ani povídání se tváří v tvář. I při něm se totiž do vzduchu uvolňují drobné kapičky obsahující virus a vy je můžete vdechnout. Vzájemnému kontaktu se snažte vyhýbat zejména v uzavřených prostorách, kde se virus ve vzduchu udrží déle.

Publikováno: 08. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023