S jakými typy zapínání náušnic se setkáte na trhu?

Už jste se někdy dostala do situace s tím, že vás od nákupu nových náušnic odradila neznalost přítomného typu zapínání? Krásný šperk se pro vás náhle stal jen vzdušným zámkem a došlo na kompromis mezi praktičností a touhou? Ve skutečnosti se na trhu nesetkáte s žádným složitým typem. K jednoduchému používání stačí pouze dodržovat správnost postupu zacházení a máte vyhráno. Každé ženě samozřejmě vyhovuje jiný druh zapínání. Pojďte si i vy vybrat to, které vám bude nejvíce vyhovovat. Přinášíme přehled základních typů zapínání.

Tradiční dětské zapínání

S tímto klasickým druhem zapínání se setkáme pouze u prvních dětských náušnic svých dětí. Na náušnici je ho pro lepší manipulaci naleznete na přední části. Je tvořeno menším očkem na přední straně dětské náušnice, do kterého se vsouvá háček dětské náušnice. Pro zajištění bezpečnosti vám v každém seriózním zlatnictví náušničky dotáhnout přímo v oušku dítěte.

Zapínání zvané puzeta

Puzeta patří mezi nejrozšířenější druhy zapínání u stříbrných náušnic typu pecky. Jde o naprosto jednoduchý systém zapínání, kdy na dřík (tyčku) náušnice je nasunuta puzeta v tradičním tvaru motýlka, která dokonale zapadne do zářezu na dříku. Bohužel o tomto druhu zapínání nemůžeme říci, že by byl bezpečný. Právě z těchto důvodů se přistupuje k opatření a lidé si puzetu nechávají pojistit silikonovým špuntíkem, který jí bezpečně uchytí.

Zapínání typu šroubek

Šroubek se závitem se používá výhradně u drobnějších náušnic a rovněž u některých dalších typů stříbrných a zlatých náušnic. Systém patří k nejbezpečnějším na trhu. Na tyčku náušnice se našroubuje balónek nebo matička. Nepatrné komplikace hrozí, pokud se závit u náušnice strhne. V takovém případě doporučujeme vzít náušnice sebou do zlatnictví, kde si zakoupíte šroubek v odpovídající velikosti.

Dámské zapínání

Také známe pod označením dámský patent. Tento typ zapínání je nejrozšířenějším druhem nejen u nás, ale i po celé Evropě. Je totiž vhodný k většině typům dámských náušnic kromě pecek. Háček u náušnice se za ušním lalůčkem ze spodní strany uzavře mechanickou klapkou. U tohoto typu dámského zapínání se dají zhotovit bezpečnostní pojistky, které vám zaručí, že se vám nově zakoupené zlaté náušnice sami neotevřou.

Zacvakávací pojistkový uzávěr francouzského typu

Tento rovněž známý typ uzávěru se označuje i jako francouzské zapínání. V ušním lalůčku háček nenaleznete, ale rovnou tyčku, která perfektně zacvakne do spodní klipsy. Zapínání se nachází vzadu za ušním lalůčkem a náušnice díky tomu působí velice jemně a elegantně. Náušnice musí při zapínání vždy cvaknout a pokud k jasnému zaklapnutí nedojde, nechte si je ve zlatnictví opět napružit. Zabráníte tak zcela zbytečné ztrátě.

Zapínání kreole

Zapínání kreole je typické pro náušnice kruhy, které je postaveno na zasouvacím uzávěru. Pro kruhy je to nejčastější způsob zapínání vůbec. Náušnice kruhy jsou ve většině případů duté, z těchto důvodů tyčku jednoduše zasunete do protějšího konce náušnic. V některých případech jsou k dostání kruhy se zacvakávacím uzávěrem. Záleží opravdu pouze na vás, jaký typ zapínání je k vašemu srdci nejblíže, nenechte se však žádným z nich odradit od nákupu - je to škoda.

Publikováno: 27. 10. 2020