Krásný safír patří k nejoblíbenějším drahokamům

Jen málokdo nezná safír, nebo si není jistý, jak vypadá. Jde o drahokam, který se řadí spolu s rubínem a smaragdem do tzv. velké trojky drahokamů. Po diamantu jde o druhý nejtvrdší drahokam na světě, a co se týče jeho postavení na Mohsově stupnici, náleží mu číslo 9. Je-li pro vás finančně nedostupný, lze jej ve světě šperků koupit i v syntetické podobě, tedy v levnější variantě. Přitom je laik od pravých drahokamů vůbec nepozná.

Kombinace barvy kovu a safíru

Safír se právem pyšní nádhernou modrou barvou. Je elegantní, tajemný, sám o sobě na vás dýchne noblesou a netradičností. Jeho modrá má studený tón a nejlépe se proto kombinuje s dalšími studenými barvami. Nádherné jsou bílé zlaté náušnice, v nichž je osazen. Kombinace bílé a modré je dokonalá. Syntetické varianty safíru se používají i při výrobě stříbrných šperků. Safír ale můžeme vidět i v kombinaci se žlutým zlatem. On je to totiž drahokam, který má ducha a působí jedinečně i v kombinaci s tímto zlatem. Často bývá doplněn dalšími typy drahokamů nebo bílými zirkony. Celý šperk pak působí naprosto luxusně, honosně a elegantně.

Safír a spojení s dalšími drahými kameny

Jak již bylo zmíněno, safíry se velmi často kombinují s čirými zirkony nebo drahokamy. Velmi oblíbené jsou náušnice z bílého zlata, které poskytují zázemí safíru i zirkonům a jejich nositelka vypadá vždy nepřehlédnutelně. Co se týče dalších barevných kombinací, k safírům se hodí i světle modré akvamaríny, fialové ametysty, také drahokamy v barvách jako růžová, černá nebo tyrkysová. Zlaté šperky, do nichž jsou zapasovány velké safíry, se výborně hodí na výjimečné události k překrásným večerním róbám.

Safíry u známých osob

Snad nejznámější nositelkou safírových šperků byla princezna Diana. Měla podobně modré oči, a tak jí safíry náramně slušely. Měla jak safírový náhrdelník, náušnice i zásnubní prsten s modrým safírem. Prsten dnes nosí manželka jejího syna Williama, vévodkyně Kate. Nositelkou zásnubního prstenu se safírem je i herečka Penelope Cruz. Nejen ženy jej milují, objevil se i na krku Johnnyho Deppa jako součást přívěšku na zlatém řetízku. I známá Jessica Simpson ozdobila svůj dekolt náhrdelníkem se safíry a diamanty na premiéře svého filmu v Cannes.

Publikováno: 15. 10. 2021