Jak začít s freedivingem

První věc, kterou si pamatuju ze svého prvního freedivingového ponoru, byl ten zvláštní pocit klidu. Všechny ty běžné starosti, rachot každodenního života – všechno zmizelo v tichu pod hladinou. Byl to moment jako z jiného světa – a přesně v tu chvíli jsem věděl, že jsem našel sport, který mi změní život. Deset let a stovky ponorů později můžu říct, že to byla jedna z nejlepších voleb, kterou jsem kdy udělal. Freediving není jen o zadržování dechu a potápění do hloubky. Je to o spojení s vodním prostředím, o poznávání svých limitů a někdy i jejich překonávání. Ale jak začít s freedivingem, když vás tento fascinující sport láká? Pojďme se na to podívat.

Mýty o freedivingu, které vás možná odrazují

"Musím umět zadržet dech na čtyři minuty." "Musím být vrcholový sportovec." "Je to extrémně nebezpečné." Tyhle a podobné bláboly jsem slyšel mnohokrát a všechny jsou to naprosté nesmysly. Freediving je přístupný prakticky každému, kdo se cítí ve vodě komfortně. Nepotřebujete žádné nadlidské schopnosti – váš dech se postupně prodlouží s tréninkem. A co se týče bezpečnosti? Při dodržování základních pravidel je freediving bezpečnější než jízda na kole ve městě.
Jeden z mých žáků, chlap kolem padesátky s lehkou nadváhou, byl přesvědčený, že to "není sport pro něj". Po dvou lekcích se potopil do 12 metrů a z vody vylézal s úsměvem od ucha k uchu. "Proč jsem s tím nezačal před dvaceti lety?" ptal se mě. Na to jsem mu odpověděl: "Proč nezačít teď?"

Kurz: Vaše vstupenka do světa freedivingu

Můžete se učit freediving sami? Jasně. Můžete se taky naučit sami operovat slepé střevo, ale asi to není nejlepší nápad. Ze všeho nejdřív důrazně doporučuju absolvovat alespoň základní kurz s certifikovaným instruktorem. Proč? Bezpečnost především – naučíte se správné postupy, které minimalizují rizika Efektivní technika od začátku – špatné návyky se později těžko odnaučují Pochopení fyziologie – jak vaše tělo reaguje na zadržení dechu a tlak Správné vybavení – často si můžete vyzkoušet různé typy výbavy Můj první kurz trval dva dny a změnil úplně všechno. Instruktor mi ukázal, že moje "přirozená" technika vyrovnávání tlaku byla totálně špatná. Po jeho korekci jsem najednou bez problémů zvládl dvojnásobnou hloubku. Uznávané organizace jako AIDA, PADI, SSI nebo Apnea Academy nabízejí standardizované kurzy různých úrovní. Začněte s Level 1 nebo Basis/Introduction – to vám dá solidní základ pro další rozvoj.

Základní techniky, které se musíte naučit

I když je freediving zdánlivě jednoduchý (prostě zadržíte dech a potopíte se, ne?), ve skutečnosti zahrnuje několik klíčových technik, které musíte zvládnout: Dýchání a relaxace Správná dýchací technika je naprostý základ. Zapomeňte na hyperventilaci – ta je nebezpečná a kontraproduktivní. Místo toho se naučíte hluboké, pomalé dýchání, které snižuje tepovou frekvenci a připravuje tělo na zadržení dechu. Moje oblíbená přípravná technika je jednoduchá – 4 sekundy nádech, 2 sekundy zadržení, 8 sekund výdech, opakovat 2-3 minuty. Cítíte, jak se tělo zklidňuje, mysl se soustředí a vy jste připraveni na ponor. Vyrovnávání tlaku v uších Tohle je kámen úrazu pro mnoho začátečníků. Bez schopnosti vyrovnat tlak v uších (a vedlejších dutinách) se nedostanete hlouběji než pár metrů. "Frenzel" technika, kdy používáte zadní část jazyka a hrtan k vytlačení vzduchu do Eustachovy trubice, je mnohem efektivnější než běžný Valsalva manévr (kdy se snažíte "vyfouknout" proti zavřenému nosu). Zvládnutí této techniky vám otevře dveře do větších hloubek. Duck dive a efektivní kopání Vstup do vody a první fáze ponoru často rozhodují o jeho úspěchu. Efektivní duck dive (potopení hlavou dolů z hladiny) vám ušetří energii a prodlouží pobyt pod vodou. Vzpomínám si, jak jsem se na začátku potápěl jako splašená žába – kopal jsem jako o život a byl jsem vyčerpaný už po pár metrech. Instruktor mi ukázal, jak používat tělo jako prodloužený šíp a jak efektivně zabírat ploutvemi. Najednou jsem dokázal uplavat dvojnásobnou vzdálenost se stejným úsilím.

Nezbytné vybavení pro začátečníky

Dobrou zprávou je, že na začátek nepotřebujete hromadu drahého vybavení. Stačí vám: Maska s nízkým objemem – ideálně speciální freedivingová Dlouhé ploutve – pro začátek postačí plastové Šnorchl – jednoduchý, bez ventilů Neopren – podle podmínek, v bazénu není nutný Zátěžový opasek – pro správné vyvážení ve vodě Většinu tohoto vybavení vám na kurzu půjčí, takže máte šanci vyzkoušet různé modely, než investujete do vlastního. Nekupujte si hned na začátku drahé karbonové ploutve – jsou určené pro pokročilé techniky a jako začátečník je stejně nevyužijete naplno.

Začínáme s tréninkem

Po absolvování kurzu nastává ta zábavnější část – pravidelný trénink. Tady je jednoduchý plán pro začátečníky: V bazénu Bazén je skvělé místo pro rozvinutí základních dovedností: Statická apnoe (zadržení dechu na místě) – začněte s 1-2 minutami a postupně prodlužujte Dynamická apnoe (plavání pod vodou na jeden nádech) – zaměřte se na techniku, ne na vzdálenost CO2 tabulky – cvičení, která zvyšují toleranci na oxid uhličitý (ten pocit, kdy potřebujete dýchat)
Můj buddy, který začínal se mnou, měl zpočátku problém vydržet pod vodou déle než 45 sekund. Po dvou měsících pravidelného tréninku CO2 tabulek překonal hranici dvou minut. Ne proto, že by najednou měl větší plíce, ale protože se naučil zvládat nepříjemné pocity, které přicházejí s rostoucí hladinou CO2.
Na otevřené vodě Po zvládnutí základů v bazénu je čas vyrazit do otevřené vody. Nikdy, ale opravdu NIKDY se nepotápějte sami! Buddy systém není jen nějaké otravné pravidlo – ve freedivingu doslova zachraňuje životy. Začněte v mělké vodě s jednoduchými ponory: Podél lana do hloubky 5-10 metrů Krátké ponory, kde se zaměříte na techniku, ne na hloubku Postupně zvyšujte náročnost, ale vždy s ohledem na aktuální kondici a pocity Nezapomínejte na postupné zvyšování tlaku – každých 10 metrů přibývá 1 atmosféra, což má významný vliv na tělo i vybavení.

Psychologická stránka freedivingu

Freediving je z 80 % mentální disciplína. Vaším největším nepřítelem není nedostatek kyslíku, ale vlastní hlava a strach. Pamatuju si, jak jsem při pokusu o osobní rekord v hloubce začal panikařit kolem 18 metrů. Žádný fyzický problém, jen čistý strach. Zastavil jsem, zavřel oči, soustředil se na svůj tep a dal si mentální "facku". To stačilo – strach odešel a já pokračoval dolů. Techniky jako vizualizace, meditace a dechová cvičení jsou ve freedivingu stejně důležité jako fyzický trénink. Naučte se "vypnout" svůj vnitřní alarm, který začne ječet mnohem dřív, než je skutečně potřeba.

Bezpečnost na prvním místě

Freediving, stejně jako každý sport, má svá rizika. Většinu z nich ale můžete eliminovat dodržováním několika základních pravidel: Nikdy se nepotápějte sami – buddy systém je základ Vyhněte se hyperventilaci – zvyšuje riziko blackoutu Naslouchejte svému tělu – pokud se necítíte dobře, odložte ponor na jindy Postupujte postupně – nesnažte se překonat svůj rekord o 10 metrů najednou Naučte se záchranné postupy – každý freediver by měl umět pomoci partnerovi v nesnázích Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou jsem se naučil: "Nejlepší záchrana je ta, které předejdete." To znamená respektovat své limity a nepokoušet osud.

Komunita – váš nejlepší spojenec

Freediving má úžasnou komunitu nadšenců a připojení se k místnímu klubu nebo skupině může váš rozvoj výrazně urychlit. Společné tréninky jsou nejen bezpečnější, ale také zábavnější a motivující. Když jsem začínal, připojil jsem se k malému freedivingového klubu. Díky pravidelným tréninkům a tipům od zkušenějších jsem se zlepšoval mnohem rychleji, než kdybych trénoval sám. Plus, našel jsem partu skvělých přátel, kteří sdílejí stejnou vášeň.

Závěrem: Skočte do toho

Freediving mi změnil život – naučil mě trpělivosti, sebepoznání a respektu k přírodě. Dal mi možnost prozkoumat podmořský svět intimněji než s přístrojem a zážitky, které si budu pamatovat do konce života. Nejlepší čas začít byl před deseti lety. Druhý nejlepší čas je teď. Najděte si kurz, připojte se ke komunitě a objevte svět ticha pod hladinou. Nebojte se udělat první krok – pod vodou vás čeká úplně nový svět. Jak říkal Jacques Mayol, jeden z průkopníků freedivingu: "Potápění není o tom, jak hluboko se dostaneš, ale o tom, jak hluboko poznáš sám sebe." A na tuhle cestu sebepoznání stojí za to se vydat.

Publikováno: 12. 04. 2025

Kategorie: Tipy a rady